Turystyka na nowo: Jak COVID-19 wpłynął na branżę turystyczną i co czeka podróżników po pandemii? - Poradnik

W 2019 roku liczba turystów przekroczyła 1,5 miliarda, a ich wydatki osiągnęły rekordowe 1,7 biliona dolarów Warto jednak pamiętać, że dynamika wzrostu branży turystycznej była związana przede wszystkim z globalną stabilizacją i wzrostem poziomu życia, a także prężnym rozwojem technologii

Turystyka

Turystyka przed pandemią

Turystyka była jedną z najszybciej rozwijających się branż na świecie. W 2019 roku liczba turystów przekroczyła 1,5 miliarda, a ich wydatki osiągnęły rekordowe 1,7 biliona dolarów. Warto jednak pamiętać, że dynamika wzrostu branży turystycznej była związana przede wszystkim z globalną stabilizacją i wzrostem poziomu życia, a także prężnym rozwojem technologii. Niestety, pandemia COVID-19 dokonała radykalnej zmiany w sektorze turystycznym.

Wpływ pandemii na branżę turystyczną

Zamknięcia granic i kwarantanny wprowadzone przez rządy na całym świecie spowodowały, że branża turystyczna została niemal całkowicie sparaliżowana. Kwarantanny i ograniczenia w podróżowaniu spowodowały spadek zysków i liczb turystów. Według Światowej Organizacji Turystyki, liczba turystów spadła o 65% w pierwszej połowie 2020 roku, a branża turystyczna straciła 320 miliardów dolarów.

Liczni przedsiębiorcy branży turystycznej zostali zmuszeni do podjęcia drastycznych działań, jak redukcja etatów, przerwy w działalności, a nawet bankructwo. Turystyka znalazła się w skomplikowanej sytuacji, w której nie wiadomo jak wiele czasu zajmie jej powrót do wcześniejszych poziomów.

Przyszłość turystyki po pandemii COVID-19

W ciągu ostatniego roku pandemia COVID-19 ujawniła wiele wad w branży turystycznej. W przyszłości należy jednak liczyć się z coraz większym zapotrzebowaniem na podróże i rosnącym zainteresowaniem turystyką. Turystyka może jednak zmienić swoje oblicze, w wyniku zmiany podejścia do zdrowia i bezpieczeństwa.

Kto z turystów dokładnie? Bezpieczeństwo będzie jednym z najważniejszych argumentów dla podróżnych. Możliwe, że branża turystyczna zostanie zmuszona do dokładniejszego przestrzegania standardów bezpieczeństwa i wprowadzenia nowych form zabezpieczenia, co wpłynie również na koszty wyjazdów i liczby turystów.

Warto jednak pamiętać, że turystyka to przede wszystkim wspaniałe doświadczenia, dzięki którym można poznać nowych ludzi i poznawać odległe kultury. Trzeba po prostu czekać na lepsze czasy, kiedy będzie możliwe ponowne odkrycie świata i czerpanie radości z podróży.


https://portal.travel.pl/