Turystyka po pandemii - jak zmienią się nasze wakacyjne wyjazdy? - Poradnik

Także turystyka, która jest jednym z najbardziej dochodowych sektorów gospodarczych, odczuła jej skutki w sposób szczególny Wielu z nas zrezygnowało z planowanych wakacyjnych wyjazdów, lub też przesunęło je na późniejszy termin

Turystyka

Turystyka po pandemii - jak zmienią się nasze wakacyjne wyjazdy?

Pandemia COVID-19 wpłynęła na nasze życie w niemal każdej sferze. Także turystyka, która jest jednym z najbardziej dochodowych sektorów gospodarczych, odczuła jej skutki w sposób szczególny. Wielu z nas zrezygnowało z planowanych wakacyjnych wyjazdów, lub też przesunęło je na późniejszy termin. Czy ta branża przetrwa kryzys? I jak zmienią się nasze wakacyjne wyjazdy po pandemii?

Z pewnością pandemia wpłynie na to, jak będziemy podróżować. O ile do tej pory podejmowaliśmy decyzje w oparciu o personalne preferencje turystyczne, tak po pandemii nasze decyzje będą podyktowane innymi wartościami. Dla wielu z nas ważne będą kwestie bezpieczeństwa sanitarnego i higieny. Szczególnie, że sytuacja epidemiczna w niektórych miejscach na świecie może jeszcze długo pozostawać niepewna.

Przed pandemią wyjazd na wakacje kojarzył nam się z zatłoczonymi plażami, wiecznymi kolejami do atrakcji turystycznych czy kolejnymi biesiadami z nowo poznanymi ludźmi. Teraz jednak, może się to zmienić. Turystyka obejmująca aktywny wypoczynek stanie się coraz bardziej popularna, taka, w której spędzamy czas na świeżym powietrzu i w otoczeniu natury. Rowerowe wakacje, górskie wędrówki, kajaki i żagle to tylko niektóre z pomysłów na nadchodzące wyjazdy.

Nowe standardy branży turystycznej

Pandemia wpłynęła na branżę turystyczną również w zakresie funkcjonowania hoteli i kurortów. Zaczęto wprowadzać nowe standardy higieny, włącznie z zaostrzeniem standardów sprzątania i dezynfekcji. Zmiany te będą wprowadzone nie tylko w ramach ochrony przed covid-19, ale również jako zaplecze dla turystów, którzy po epidemii będą bardziej wrażliwi na wszelkie zagrożenia, jakie mogą zagrażać ich zdrowiu i bezpieczeństwu. Dotyczy to nie tylko hoteli, ale także restauracji, galerii i innych atrakcji turystycznych.

Pandemia nauczyła nas, że nie możemy brać niczego za pewnik. Dlatego chętniej wybierzemy wyjazdy oferowane przez sieciowe hotele, gdzie ich standardy higieny i bezpieczeństwa są kontrolowane i standardowe. Tym samym nasze decyzje będą motywowane przede wszystkim naszym bezpieczeństwem i zdrowiem, a nie tylko naszymi osobistymi preferencjami i gustami.

Pandemia jako bodziec dla rozwoju turystyki krajowej

Pandemia wpłynęła również na to, gdzie pojadą turyści. Wcześniej wielu z nas wyjeżdżało za granicę, dziś wybierają kraje i regiony, w których czują się bezpiecznie. Polacy odkryli, jak piękne są ich krajobrazy i jak wiele ciekawych miejsc dla turystów kryje nasz kraj. Warto podkreślić, że turystyka krajowa stanie się coraz bardziej popularna, nie tylko ze względu na sytuację epidemiczną, ale również ze względu na chęć wsparcia rodzimej branży turystycznej i lokalnych przedsiębiorców.

Podsumowując, pandemia wpłynęła na praktycznie wszystkie aspekty naszego życia, w tym także na turystykę. Warto jednak zwrócić uwagę, że zmiany te nie muszą być negatywne. Turystyka będzie się rozwijać w kierunku odpowiadającym nowym potrzebom i wymaganiom konsumentów, odwdzięczając się coraz to lepszymi i bezpieczniejszymi wakacjami.


https://portal.travel.pl/